Я голосую за мир
Проведення Міжнародних громадських учнівських читань «Я голосую за мир!» у ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» - традиція, яка започаткована університетом ще з 1996 року.
Організаторами читань є професорсько-викладацький склад кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти під керівництвом завідувача кафедри доц. Лілії Мельничук та Президента університету Анатолія Дем’янчука. Ініціатором проведення першого національно-патріотичного заходу є засновник нашого університету, доктор педагогічних наук, академік Степан Якимович Дем'янчук.
Палкий патріот нашої держави, який пережив усі жахіття другої світової війни, ставши відомим ученим, був глибоко переконаним в тому, що морально-патріотичне виховання дітей та молоді є пріоритетним напрямом роботи освітнього закладу.
Йому належить оригінальне педагогічне вчення, відоме в науці як педагогіка миру.
Метою читань є залучення талановитої учнівської еліти у прозовій та віршованій формах висловити своє бачення проблеми війни та миру.
Авторами творів є учні 1-11 класів закладів загальної середньої освіти України та зарубіжжя.
За останніх 5 років у Міжнародних учнівських громадських читаннях брали участь школярі з м. Рівного, м. Краматорська, м. Києва, м. Луцька, м. Шепетівки, м. Сміли, а також Київської, Рівненської, Житомирської, Волинської, Хмельницької, Полтавської, Черкаської областей. Серед зарубіжних представників – учні з Польщі, Чехії, Німеччини, Угорщини, Ізраїлю, Туреччини, Грузії, Іспанії.
Особливістю читань є інтерактивний формат їх проведення. Так, учасники мають змогу взяти участь у пленарному засіданні, де учнів вітають адміністрація університету та запрошені гості.
Серед почесних гостей, які брали участь у пленарного засіданні – мер міста Олександр Третяк
представники обласного та міського управлінь освіти, ветерани війни в Афганістані, захисники нашої Вітчизни – воїни АТО (зараз перебувають у ЗСУ).
Наступним етапом є участь дітей у секційних засіданнях, де вони мають змогу висловити свою громадянську позицію, ознайомивши присутніх з власним творчим доробком
Цікавим завершенням читань є екскурсія дітей до Музею Миру та участь школярів у майстер-класах, флешмобах та фотосесіях.
За результатами читань щорічно видається збірник, у якому розміщено 250 кращих учнівських творів. На його сторінках учні висловлюють щирі сподівання на якнайскоріше закінчення кровопролитної війни та панування довгоочікуваного миру на нашій рідній землі.
Серед активних учасників читань є учні, які після завершення навчання в школі вступали до нашого закладу вищої освіти.
Так, це наші випускники-відмінники Васильчук Анастасія, випускниця педагогічного факультету, Кочкарьов Владислав, випускник факультету кібернетики, Обуваєва Антоніна – студентка 3 курсу факультету європейської освіти.
Твори, які уміщує цьогорічний збірник, є особливими. 24 лютого 2022 р. в Україні розпочалася повномасштабна війна, яка вийшла за межі територіального конфлікту на Сході, і діти всієї держави стали свідками та жертвами її руйнівної сили.
Уже не з книжок, історичних фільмів, розповідей воїнів ООС, а з досвіду власного переживання страху під час сирен та вибухів ракетних снарядів, перебування в укриттях, зустрічі з ворогами учнівська молодь висловила свої бачення проблеми війни та миру
У представлених в збірнику творах відображено трагічні події, які забрали життя цивільних людей та спричинили руйнацію в багатьох містах України. Діти співчувають вдовам і сиротам, моляться за невинних жертв та загиблих захисників в Маріуполі, Бучі, Ірпені, Гостомелі, Миколаєві, Херсоні та інших містах і селах.
Наскрізною ідеєю кожного твору є бажання жити на мирній землі, віра в перемогу, співчуття постраждалим. В розумінні дітей Україна - це багатостраждальна мати, яку потрібно захищати та піднімати з руїни.
З 2022 року активними учасниками читань є діти дошкільного віку, які спільно з вихователями ЗДО (випускниками МЕГУ, стейкхолдерами) організували виставку дитячих малюнків, у яких маленькі патріоти гнівно засуджують агресивні дії ворога та висловлюють своє прагнення жити в мирі та злагоді.
Миротворчі ідеї, проголошені Дем’янчуком Степаном Якимовичем, сьогодні активно втілюють у науково-педагогічній діяльності викладачі закладу вищої освіти, педагоги, щоб учнівська та студентська молодь ще глибше усвідомлювала, що потрібно стояти на сторожі миру в державі, а згуртованість нації може подолати сили будь-якого ворога.
Проведення учнівських читань «Я голосую за мир!» сприяє формуванню патріотизму, вихованню поваги до рідного народу, моральних та духовних якостей, усвідомленню необхідності розбудови власної державності на принципах миру, толерантності, взаємоповаги між народами.
Слава Україні! Героям слава! ВСЕ БУДЕ Україна!