Наукова робота

Критерієм дієвості вищої школи є те, наскільки широко використовується її науковий потенціал, спрямований на вирішення найважливіших соціальних та економічних завдань, наскільки активно й успішно в науково-дослідній роботі бере участь студентська молодь.

Організація наукової діяльності у вищій школи передбачає поліпшення якості підготовки фахівців, здатних після закінчення закладу вищої освіти самостійно вирішувати серйозні наукові завдання, бути на рівні з передовими ідеями наукової теорії та практики. Використання результатів наукових досліджень у вищій школі не лише змінює зміст і смисл самих наукових дисциплін, а й підказує нові форми і методи проведення навчального процесу.

Результати науково-дослідницької роботи викладачів кафедри  відображаються у наукових публікаціях.

За період 2010-2021 рр. було опубліковано понад 600 наукових праць викладачів кафедри, в тому числі: 8 авторських монографій (проф. Дем’янчук А. С. (4), доц. Мельничук Л.Б.(1), доц. Марчук О.О. (3); викладачі кафедри є співавторами колективних монографій (проф. Дем’янчук А. С, доц. Пагута Т. І., доц. Мельничук Л. Б., доц. Марчук О. О., доц. Борова В. Є.), авторами  понад 500 наукових статей у журналах та збірниках, 80 навчально-методичних посібників, з яких один навчальний посібник з грифом Міністерства освіти та науки України (доц. Пагута Т. І. (2008) «Перші кроки до спеціальності»).

У жовтні 2020 р. доцент кафедри педагогіки Марчук О. О.  під керівництвом доктора педагогічних наук професора Дем’янчука А. С. у спецраді Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії захистила докторську дисертацію на тему «Теорія і практика навчання й виховання дітей та молоді в освітньо-культурних установах Волині ХІХ - першої половини ХХ століття».

Упродовж 2003-2017 р. при кафедрі педагогіки діяла аспірантура, де навчалися аспіранти за спеціальністю 13.00.04 «Теорія та методика професійної освіти». На розширених засіданнях кафедри систематично проводили попередні захисти наукових робіт. Аспіранти, керівниками, яких були викладачі кафедри, успішно захистили дисертації та отримали звання кандидатів педагогічних наук та успішно продовжили свою педагогічну роботу в закладах вищої освіти. Кращими випускниками аспірантури є к.пед.н., доц. Левдер А. І.,  к.пед.н.,    доц. Шикула Р. Р., к.пед.н. Ревуцька С. А.,  к.пед.н., доц. Чекан О. І.

Сьогодні науковою діяльністю аспірантів та здобувачів успішно керують провідні викладачі кафедри: доктори педагогічних наук, професори                          Дем’янчук А. С., Марчук О. О.; доценти: Пагута Т. І., Мельничук Л. Б. Так, у 2018 році успішно захищено 2 кандидатські дисертації під керівництвом доц.                    Мельничук Л. Б. (Шкабаріна М. А., тема «Розвиток педагогічної креативності майбутніх учителів початкової школи у процесі вивчення фахових дисциплін»), доц.  Марчук О.О. (аспірантка Абрамович Т. В., тема «Розвиток професійної компетентності соціального педагога в системі післядипломної освіти».

Викладачі кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти разом з викладачами кафедри теорії та методики початкової освіти забезпечують функціонування «Творчої майстерні інноваційних педагогічних технологій» як лабораторії вивчення передових освітніх технологій інноваційного педагогічного досвіду та створення і функціонування студентських проблемно-пошукових груп у її складі, які задіяні в дослідженні наукової проблеми кафедр і презентують свої наукові досягнення через публікації чи представлення матеріалів у конкурсах наукових робіт, виступах у міжнародних і всеукраїнських конференціях та олімпіадах зі спеціальностей 012 «Дошкільна освіта», 013 «Початкова освіта». Зокрема,  студентка  Дуброва Оксана стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт і була нагороджена грамотою МОН України за роботу «С. Сірополко – видатний український педагог» 1999 р. (науковий керівник доц. Пагута Т. І.), робота Болби Олени «Розвиток творчих здібностей молодших  школярів при використанні дитячого ігрового журналу Пізнайко» на Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт  зайняла 2 місце 2006 р. (науковий керівник доц. Петрук О. М.), а студентка Самчук Оксана в 2009 р. посіла І місце на Всеукраїнській олімпіаді з педагогіки (керівник доц. Петрук О. М.). У 2019 році студентки Кущева Юлія та Савчук Наталія взяли участь у ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з педагогіки та методик дошкільної освіти і перемогли в номінаціях «Педагогічна творчість», «Висока професійна компетентність».

На педагогічному факультеті діє студентське наукове товариство «Інтелектуал», керівником якого є викладач кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти доктор педагогічних наук, професор Марчук О. О. Щороку відбувається розширене засідання товариства молодих науковців, до роботи якого долучаються студенти інших факультетів. Студенти, які навчаються за спеціальністю 012 «Дошкільна освіта» систематично публікують статті в «Збірнику студентських наукових праць», який видається в ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка С. Дем’янчука». Так, у жовтні 2020 р. було проведено студентську наукову конференцію «Сучасні психолого-педагогічні дослідження: теорія та практика».

фото11фото22

Викладачі кафедри долучаються до роботи наукових конференцій, семінарів, симпозіумів, які проводять на базі закладів середньої та дошкільної освіти.  Зокрема. У  квітні 2021 р. доктором педагогічних наук професором Марчук О. О. для педагогів Обласного наукового ліцею в м. Рівне  було прочитано лекцію «особливості здійснення наукової роботи в закладах вищої та середньої освіти». В ході зустрічі було окреслено шляхи наукової співпраці між ліцеєм та кафедрою загальної  педагогіки та дошкільної освіти.

Фото33

Результатами апробації наукових пошуків викладачів кафедри є участь у Міжнародних та Всеукраїнських конференціях.

Науково-педагогічні працівники кафедри систематично беруть участь в організації та проведенні традиційних конференцій МЕГУ імені академіка Степана Дем’янчука міжнародного рівня «Проблеми та перспективи розвитку вищої школи та економіки в ХХІ столітті» (2014, 2016, 2018, 2020) та всеукраїнського рівня «Актуальні проблеми сучасної освіти в контексті професійної підготовки майбутніх педагогів» (2014), «Актуальні проблеми реформування дошкільної та початкової освіти України у контексті євроінтеграційних процесів» (2018, 2019) з обов’язковою публікацією в університетському виданні «Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВНЗ» та здійснюють керівництво написанням статей до збірника студентських наукових праць університету.

Професорсько-викладацький склад кафедри та студенти щорічно беруть участь як у Всеукраїнських науково-практичних конференціях,  так і міжнародних, що проводяться на базі Вищих навчальних закладів-партнерів (Великопольська Вища Школа Суспільно–Економічна (Польща), Краківська школа вища імені А. Ф. Моджевськего (Польща), Інститут імені Яноша Кодолані(Угорщина), Інститут в Ніредьхаза,  Барановицький державний університет (Білорусь)), з якими укладені відповідні угоди про партнерство  та співробітництво і на базі яких проходять стажування і підвищення кваліфікації викладачі.

У рамках співпраці з іншими закладами вищої освіти, зокрема, Рівненським державним гуманітарним університетом, Волинським національним університетом імені Лесі Українки, комунальним закладом «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» кафедрою загальної педагогіки та дошкільної освіти за підтримки кафедри теорії та методики початкової освіти проводяться щорічні Всеукраїнські науково-практичні конференції «Актуальні проблеми реформування початкової та дошкільної освіти в контексті євроінтеграційних процесів», педагогічні читання, майстер-класи.

Фото5

30.09.2020 року педагогічного факультету Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука у продовження відзначення Дня дошкілля в Україні за ініціативи гаранта бакалаврської освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта» Пагути Т. І. та завідувачки кафедри початкової та дошкільної освіти Красовської О. О. проведено семінар-практикум на дискусійній платформі «Концепція розвитку дошкільної освіти дітей раннього та дошкільного віку: необхідність змін на часі».

У заході взяли участь доцентка кафедри початкової та дошкільної освіти Міськова Н. М. з доповіддю «Наступність і перспективність між ЗДО і НУШ», випускниця бакалаврської освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта» вихователька ЗДО №17 «Вишенька» м. Рівного Кущева Ю. О. з презентацією ЗДО та власного практичного досвіду, вчитель-логопед реалібітаційного центру для дітей з неврологічними порушеннями стейкхолдер Хлян І. І. з повідомленням про особливості асистування в інклюзивному середовищі ЗДО. До дискусії долучилися доцентка Борова В. Є. та студенти ІІ курсу спеціальності 012 «Дошкільна освіта».

фото77

15.10.2020 року науково-педагогічні працівники Інституту педагогічної освіти Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука взяли участь у роботі Міжнародної традиційної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи розвитку вищої школи та економіки в ХХІ столітті» з використанням дистанційних форм спілкування та обміну інформацією за участю зарубіжних закладів вищої освіти з Бельгії, Білорусі, Іспанії, Польщі, Словаччини, Чехії та Угорщини.

Фото99

26.05.2021 року в Інституті педагогічної освіти МЕГУ імені академіка Степана Дем'янчука проведено науково-практичний семінар «Актуальні проблеми підготовки творчого педагога в контексті нового Базового компоненту дошкільної освіти». У роботі семінару взяли участь науковці кафедри педагогіки й початкової та дошкільної освіти, педагоги практики, роботодавці, стейкхолдери освітніх програм спеціальності «Дошкільна освіта» - завідувачки ЗДО м. Рівного : Прокопчук О.Г. (ЗДО 40), Євтушок Л.В. (ЗДО 32), Кухарчук І.М. (ЗДО 17), студенти бакалаври і магістри. Завідувачки ЗДО представили результати інноваційно-методичних напрацювань, а студенти - наукові розвідки за тематикою Базового компоненту дошкільної освіти.

фото19

Перед студентами педгогічного факультету спеціальностей 012 Дошкільна освіта та 013 Початкова освіта виступали відомі науковці І. Зязюн, А. Богуш, А.Бєлєнька та ін.

фото113