12 жовтня 2020

У Рівному відбулась презентація документального фільму “Вибраний з тисячки. Йосип Пацула”. Як розповів режисер фільму, доцент факультету журналістики МЕГУ Андрій Смусь, «це не просто фільм – це автобіографічна історична розвідка про нашого земляка. І після трансляції цієї роботи в ефірах телеканалів, ця робота повинна зацікавити вчителів історії, майбутніх здобувачів кандидатських дисертацій, деканів історичних факультетів. Постійно, коли наша Батьківщина переживала складні часи народжувались ті, хто не лише виголошував з високих трибун патріотичні гасла, а й щодня, своєю кропіткою працею наближали  краще майбутнє для своєї землі. Йосип Пацула – справді один з тисячі, котрі обрали цю тернисту дорогу. Він вже на початку 90-их років чітко окреслив ті потаємні пружини, які у будь-який момент можуть просто вистрелити і підірвати фундамент молодої незалежної держави. Він все своє життя активно доносив історичну правду до наших земляків. Фільм складається з двох частин. У першій ми дослідили родовід Пацул.

ИИ

Для цього наша знімальна група працювала на території Польщі у місті Перемишль та околицях. Саме звідти бере своє коріння цей славний рід. Ми відвідали рідне село Пацул Липа, з якого вони були виселені у 47 році. У другій частині ми намагались донести до глядацької аудиторії основні тези тих історичних розвідок, які, завдяки Пацулі, розкрили нам очі на справжні жахи війни і злочини тоталітарних режимів. Постать Йосипа Пацули, на моє глибоке переконання, недостатньо вшанована у нашому місті і ми про цього чоловіка  почали забувати. А даремно, адже історія, як відомо, рухається по спіралі… До слова, це вже не перший фільм нашого викладача на тему історії Волині. Попередня робота про Волинську різню у 1943-му році на Рівненщині була широко представлена глядачам на всеукраїнському рівні.

Довідка: Йосип Пацула – педагог, науковець, історик, громадський діяч. Кандидат педагогічних наук, професор. Був членом правління обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, перший голова Конгресу української інтелігенції Рівненщини. Займався дослідженнями та пошуками історії репресованих, розстріляних рівнян.